כמה עולה חשמל חכם?

כמה עולה חשמל חכם?

עד לפני עשור רק אוכלוסיית האלפיון העליון יכלו ליהנות מרמת החיים המפנקת שמאפשר בית חכם לדייריו, כיום מחירי המערכות האלו נמצאים בירידה מתמדת עקב ההתפתחות הטכנולוגית הבלתי פוסקת, שהופכת אותן לנגישות לציבור הרחב ולא רק לאנשים עשירים במיוחד.

בדרך כלל מדובר בעלות כוללת של 50,000 ₪ ועד 300,000 ₪ למערכת, כמובן שהמחיר תלוי מאד במה שרוצים שהמערכת תהיה מסוגלת לעשות. לאחרונה צרכנים רבים מתקינים מערכות "בית חצי חכם", שזו מערכת זולה ופשוטה להתקנה על תשתיות קיימות ששולטת רק על חלק ממערכות הבית. לפני קניה חשוב מאד לבחור היטב את הציוד שקונים ולוודא שישנם פרוטוקולי תקשורת פתוחים ואוניברסליים, כדי שלא תיאלצו "להיתקע" ולהיות תלויים בספק המערכת במשך שנים.

חשוב לציין שהמחירים בתחום הינם רחבים עד מאד ומדובר בסטיות של עד מאות אחוזים, לעיתים קרובות מידי באחוזים מיותרים.
יבואני המערכות ינסו לשווק את מוצריהם ולהציע תכנון משלהם, לכן חשוב לזכור שלא מדובר בתכנון מקצועי של מהנדס חשמל ולא בתוכנית חשמל מקיפה לבית. המערכת חייבת תכנון ויעוץ מקצועי כדי לאפשר אינטגרציה נכונה של המערכות תחת חוק החשמל, כדי לאפשר תכנון מתאים ללוחות החשמל (הגנות חשמליות לבית, חלוקה לעומסים וכו'), כדי לאפשר את התאמת התשתיות הנכונות לצרכיו של הלקוח וכמובן כדי להגן על דרישות הלקוח והאינטרסים שלו ולא של המשווק או של המתקין.

בשורה התחתונה – לא להתפתות לעסקאות עם חברות לא מוכרות ולא לשלם למשווקים על "מותגים", לשקול לשכור את שירותיו של יועץ מקצועי מטעמכם וכמו שאומרים "לא לתת לחתול לשמור על השמנת".

שיתוף:

דילוג לתוכן