בודק חשמל

בודק חשמל

בודק חשמל, מי הוא הבודק
בודק חשמל מורשה, הוא חשמלאי מומחה שעבר הסמכות מתקדמות לבדיקת מתקני חשמל.

בודק החשמל מבצע בדיקות תקינות למתקן שמוזן מחשמל. הבדיקות נועדו לגלות ולזהות מבעוד מועד כשלים וליקויים במערכות החשמל העלולים לגרום לחשמול ולצמצמם את מספר ההתחשמלויות והשריפות הנגרמות מליקויים חשמליים . אם בנוסף להכשרות אלו הוא גם מהנדס אזי הוא מהנדס חשמל בודק.

בדיקת חשמל ע"י מהנדס חשמל שהינו בודק חשמל מוסמך, משווה בין מערכת החשמל הקיימת לבין תקנות החוק ובכך בדיקת החשמל מתריעה על: ליקויים בחשמל, בעיות שמתפתחות במערכת החשמל עם השנים, ליקויים בתחזוקת החשמל, כשלים כמו הארקה לקויה, מפסקים לא תקינים, זליגות חימום יתר בלוח, בעיות בידוד ועוד גורמים שעלולים לגרום לתקלה במערכת החשמל. בקיצור לעשות טסט לחשמל כדי שאפשר יהיה לתקן ולמנוע אסונות וסכנות נוספות שעלולות להביא לשריפה או חשמול וכיו"ב.

מהו תפקידו של מהנדס החשמל הבודק
תפקידו של המהנדס הבודק הוא לאתר כשלים ליקויים וסכנות באתר ולבצע "טסט" למערכת החשמל, לוודא את בטיחות החשמל עבור המשתמש והתאמת התשתיות לחוק החשמל, מטרתה של בדיקת חשמל היא להגן על חיי הנוכחים במבנה ולספק להם הגנה ובטיחות, וזאת ע"י אבחון מונע לתקלות חשמל, כגון: קצר, שריפה, הארקה לקויה, מפסקים שהתקלקלו וכו'.

בדיקות חשמל מקיפות מבוצעות ע"י בודק חשמל מוסמך בעל רישיון מהנדס בודק. בדיקות חשמל מחויבות בחוק לצורך רישוי עסק, בטיחות מבנה מגורים ותעשיה, אישור כיבוי אש ועוד. בדיקת החשמל מומלצת בבתי מגורים המבצעים שינוי בתשתיות החשמל.

למה נדרש מהנדס בודק-מה המטרה, מתי נדרש ומתי חובה קודם כל כדי להגן עליך.

אלמלא עבודתם הנאמנה של בודקי החשמל היינו שומעים כל יום על מקרי התחשמלות או שריפה.

בצד הפורמאלי, בדיקת חשמל נעשית בדרך כלל לאור דרישה של ארגונים כמו מכבי אש, חברות ביטוח, הנהלות בניינים, מוסדות, מבני ציבור, משרדים, עיריות, רשויות החוק, מוסדות וכדומה, למטרת רישוי עסק, המבקשים אישור על תקינות החשמל בעסק . לאחר בדיקת חשמל ובהתחשב שהכל תקין, ניתנת תעודת בדיקה חתומה ע"י מהנדס בודק.

ביקורת חשמל
אם אתם נדרשים לעבור ביקורת של חברת החשמל עדיף להיערך מראש ולבדוק את עצמכם ובכך להשיג את האישור ללא בעיות.

אז איזה בודק חשמל צריך להזמין?
חשוב מאד להזמין חשמלאי בעל הסמכה ורישיון מתאימים, כמו שלקטנוע יש רישיון ולמשאית זה משהו אחר לגמרי, גם בבדיקות חשמל יש סוגי רישיונות. אם החשמלאי שהזמנתם הוא ללא רישיון מתאים לצורך שאותו הרשות דורשת, אזיי גם אם עשיתם בדיקה והכל תקין לא תקבלו את האישור מהמוסד/מכבי אש/עירייה/ ביטוח/ תמ"ת וכו'.

מה הרישיון שצריך ומה ההבדל? חשמלאי מוסמך יכול לבצע בדיקות פשוטות ולאתרים קטנים בלבד. לבדיקה שנערכה על ידי איש מקצוע ללא היתר מתאים, לא יהיה תוקף חוקי, ומקרים של התחשמלות או פגיעה חלילה עקב ליקויים במערכת עלולים להוביל להשלכות משפטיות.

לא כל חשמלאי מוסמך יכול לבצע כל עבודת חשמל ובוודאי לא בדיקות חשמל, אותן מוסמך לבצע בודק חשמל מוסמך בלבד. שימוש במערכות חשמל או מתקני חשמל שלא נבדקו כראוי מהווה סכנה בטיחותית. מעבר לכך, בכדי לוודא כי אתם מזמינים בודק חשמל בעל היתר מתאים, תוכלו להיכנס לאתר משרד התמ"ת ולבדוק את פרטיו ברשימת חשמלאים בודקים שהוא מספק.

חשמלאי בודק, ההבדל בין הסוגים השונים
כמו בהרבה תחומים גם בתחום בודקי החשמל ישנן רמות הכשרה ורמות מקצועיות שונות אותן קבע התמ"ת.

 

מהנדס חשמלאי בודק סוג 3- הרמה הגבוהה ביותר שיכול לתכנן ולבדוק ולפקח על כל עבודת חשמל כולל תחנות כח גרעיניות.

שיתוף:

דילוג לתוכן